- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
Dbaj, by nas nie udusiło, czyli o smogu w Sosnowcu

Jaka jest świadomość zagrożeń wynikających ze smogu i co zrobić, by go ograniczyć? Jakie konsekwencje zdrowotne niesie za sobą smog i jak radzą sobie z nim zagraniczne miasta? Co możemy wspólnie zrobić, by skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza? Na te pytania 20 lutego odpowiedzą eksperci i uczestnicy konferencji SMOG STOP w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.
Według raportu morizon.pl, przeprowadzonego na podstawie danych Najwyższej Izby Kontroli, „główną przyczyną smogu w Polsce są zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji, czyli indywidualnych pieców i kotłów.(...) To właśnie one generują aż 83% wszystkich szkodliwych substancji”. Jak zatem poradzić sobie z palącym problemem jakim jest duszący mieszkańców smog?
Dzięki konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Humanitas i Urząd Miejski w Sosnowcu, będziemy mogli wspólnie odpowiedzieć na wiele pytań. - To w jakim świecie żyjemy i to w jakim świecie żyć będą nasze dzieci i wnuki, to nasza odpowiedzialność. Degradacja środowiska to procesy nieodwracalne, na które wpływ ma każdy z nas. Niestety, nie wszyscy mają świadomość jak wiele zależy od tego jak traktujemy problem smogu. Dlatego zgodnie z ideą Humanitas, nasza uczelnia, przy współpracy z Urzędem Miasta i naszymi Partnerami, zaprasza wszystkich do wspólnej debaty o tym co tak mocno wpłynie na naszą przyszłość – mówi Aleksander Dudek, Kanclerz Wyższej Szkoły Humanitas, pomysłodawca Konferencji SMOG STOP.
W konferencji wezmą udział eksperci reprezentujący środowiska ekologów, lekarzy, socjologów czy samorządowców, ale też młodzież sosnowieckich szkół, seniorzy i zainteresowani mieszkańcy.
Goście wypowiedzą się na temat tego czym jest smog i jakie niesie zagrożenia dla zdrowia. Ciekawostką będzie przedstawienie wyników ankiety na temat świadomości mieszkańców o zagrożeniach wynikających ze smogu oraz indywidualnych postaw i aktywności wobec tego problemu.
Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński przedstawi listę działań prowadzonych na rzecz walki ze smogiem m.in. dofinansowań do wymiany pieców oraz akcji proekologicznych o zasięgu miejskim i regionalnym. Wójt Gierałtowic dr Joachim Bargiel zaprezentuje przykłady działań antysmogowych realizowanych w różnych krajach. Całość podsumuje panel dyskusyjny prowadzony przez Przemysława Jedleckiego, redaktora Gazety Wyborczej.
- Sosnowiec w ostatnich 2 latach podjął wiele działań sprawiających, że nasze miasto staje się przyjazne dla mieszkańców, ale też zdrowsze i bardziej ekologiczne. Wśród tych projektów są m.in. dopłaty do wymiany pieców czy kontrole palenisk, ale także takie działania, dzięki którym sosnowiczanie mogą prowadzi zdrowsze i bardziej ekologiczne życie, a więc nowe trasy rowerowe, inwestycje w tereny zielone i rekreacyjne, wymiana taboru autobusów na nowoczesne, budowa małych centrów przesiadkowych, wymiany miejskiego oświetlenia na LEDowe i inne. Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze, a to w jakim mieście żyjemy zależy od nas samych. Dlatego zapraszam 20 lutego do WSH, gdzie wspólnie będziemy mogli debatować i być może szukać nowych rozwiązań – zachęca do udziału w konferencji Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.
Jednym z elementów konferencji będzie niezwykły happening - autobus vs. samochody.
Organizatorami wydarzenia są: Wyższa Szkoła Humanitas oraz Urząd Miejski w Sosnowcu.
Partnerzy: Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o., Zagłębiowski Alarm Smogowy, PKM Sosnowiec, Uniwersytet Trzeciego Wieku Humanitas, Uniwersytet Dziecięcy i Młodzieżowy Humanitas, Urząd Gminy Gierałtowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Konferencja STOP SMOG odbędzie się 20 lutego 2018 roku o godz. 10.00 w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, przy ul. Kilińskiego 43. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Liczymy, że to wydarzenie stanie się kolejnym przystankiem na drodze do czystego powietrza. Zapraszamy!
Aula A im. Prof. Czesława Kupisiewicza
Organizatorzy: Wyższa Szkoła Humanitas, Urząd Miejski w Sosnowcu
Partnerzy: Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o., Zagłębiowski Alarm Smogowy, PKM Sosnowiec, Uniwersytet Trzeciego Wieku Humanitas, Uniwersytet Dziecięcy i Młodzieżowy Humanitas, Urząd Gminy Gierałtowice.
10.00 – happening AUTOBUS vs. SAMOCHODY
parking Wyższej Szkoły Humanitas
10.30-10.45 – Aula WSH – rozpoczęcie konferencji
Prowadzenie: dr Krystian Dudek
Słowo powitania: Rektor WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk / Kanclerz WSH Aleksander Dudek
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński
10.45-11.00 – dr Krystian Dudek, wprowadzenie: wyniki badania na temat świadomości mieszkańców zagrożeń powodowanych przez smog
11.00-12.00 – wystąpienia ekspertów:
11.00-11.15 – Rafał Psik, Zagłębiowski Alarm Smogowy – Co to jest smog, czym grozi i dlaczego mu pomagamy
11.15-11.35 – Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca – Sosnowiec w walce ze smogiem
11.35-11.50 – mgr Dominika Szeja, Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o. – Krótko- i długofalowy wpływ smogu na zdrowie i życie ludzkie.
(akcja z wlepkami „Nie truj”; „Nie rób dymu”; „Dbaj, by nas nie udusiło”; „SMOG – STOP”; „Bądź Rycerzem – walcz ze smogiem”; „Nie pal! śmieci”)
11.50 - 12.00 – przerwa
12.00-12.15 – dr inż. Joachim Bargiel, Wójt Gierałtowic – Praktyka walki ze smogiem w Polsce i za granicą – przykłady rozwiązań.
12.15-13.00 – Panel Dyskusyjny
Prowadzący – red. Przemysław Jedlecki (Gazeta Wyborcza)
Paneliści:
– Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca
– dr inż. Joachim Bargiel, Wójt Gierałtowic
– Rafał Psik, Zagłębiowski Alarm Smogowy
– dr n. med. Mariusz Kozłowski, Kierownik Oddziału Otolaryngologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o.
– przedstawiciel Metropolii/ klubu Gaja/ Greenpeace
– pytania z Sali.
powrót- 23
- lipca 2025Środa
- 26oCTeraz
- 27oCJutro
- 25oCPojutrze