IMPREZA TURYSTYCZNA – ODSTĄPIENIE

IMPREZA TURYSTYCZNA – ODSTĄPIENIE

W obecnych trudnych czasach epidemii zagadnienia dotyczące turystyki są najczęściej poruszane przez konsumentów, a zwłaszcza kwestie rezygnacji czy też zmiany umowy. Konsumenci mają wiele dylematów i wątpliwości, tym bardziej, że w związku z sytuacją epidemiczną wprowadzono dodatkowo zmiany dotyczące turystyki. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych ( tj. z dnia 22 lutego 2019 r. Dz.U. z 2019 r. poz. 548) - podróżny ma prawo do momentu rozpoczęcia imprezy turystycznej odstąpić od umowy. Co do zasady odstąpienie od umowy jest związane z koniecznością poniesienia kosztów tzw. odstępnego.

Art. 47 ust 1-3 reguluje zasady ODPŁATNEGO odstąpienia.

1. Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym czasie przed jej rozpoczęciem.

2. Podróżny może zostać zobowiązany do zapłacenia odpowiedniej i uzasadnionej opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej na rzecz organizatora turystyki. W przypadku nieokreślenia w umowie o udział w imprezie turystycznej opłat za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej wysokość tej opłaty odpowiada cenie imprezy turystycznej pomniejszonej o zaoszczędzone koszty lub wpływy z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych. Na żądanie podróżnego organizator turystyki uzasadnia wysokość opłat za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej.

3. W umowie o udział w imprezie turystycznej może zostać wskazana opłata za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej w wysokości zależnej od tego, w jakim czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej doszło do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej, od spodziewanych oszczędności kosztów oraz spodziewanego dochodu z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych. Opłata podlega potrąceniu z wpłaty dokonanej przez podróżnego.


Natomiast są również przewidziane sytuacje, w których podróżny nie poniesie takich kosztów. BEZKOSZTOWE odstąpienie jest możliwe o ile zajdą przesłanki przewidziane w art. 47 ust. 4, 5 lub 7 w/w ustawy.

Zgodnie z tymi przepisami: 

Art. 47 ust. 4. Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.

Art. 47 ust. 5. Organizator turystyki może rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej i dokonać pełnego zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli:
1) liczba osób, które zgłosiły się do udziału w imprezie turystycznej, jest mniejsza niż minimalna liczba osób podana w umowie o udział w imprezie turystycznej, a organizator turystyki powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej w terminie określonym w umowie o udział w imprezie turystycznej, lecz nie później niż na: 
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni, 
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2-6 dni, 
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni, lub 
2) organizator turystyki nie może zrealizować umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Art. 47 ust. 6. Organizator turystyki dokonuje zwrotu poniesionych opłat i wpłat, o których mowa w ust. 4 i 5, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio. 

Art. 47 ust 7. Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, może w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia odstąpić od niej bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba że negocjacje ustne, na podstawie których została zawarta umowa, były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta. 

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy należy skierować do ORGANIZATORA imprezy. 

Jeżeli odstąpienie następuje z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności wskazanych w art. 47 ust. 4 np. takich jak obecna pandemia, kierując pismo do organizatora należy powołać się na wszelkie okoliczności i przeszkody w realizacji świadczeń przewidzianych umową, np. zalecenia MSZ, GIS, WHO, czy aktualnie wprowadzone przez rząd obostrzenia i zakazy związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Należy zadbać aby odstąpienie było dokonane na trwałym nośniku, tak aby w razie wątpliwości lub sporu móc ten fakt udowodnić i aby dotarło do organizatora przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. 


UWAGA ZMIANY:

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną ustawą z dnia 31 marca 2020 r.
o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
(Dz. U. z 2020r. poz. 568) wprowadzono zmiany.

Wydłużone zostały terminy dotyczące skuteczności odstąpienia i zwrotu należności oraz wprowadzono możliwość skorzystania z vouchera. 

Jeśli w związku z epidemią koronawirusa podróżny zdecyduje się od umowy odstąpić to odstąpienie stanie się skuteczne za 180 dni, a organizator będzie zobowiązany do zwrotu należności w terminie kolejnych 14 dni. 
Termin 180 dni znajduje zastosowanie także w sytuacji gdy to organizator rozwiąże umowę i zawiadomi podróżnego o niemożliwości jej realizacji. 

W praktyce oznacza to, że podróżny powinien otrzymać zwrot należności najpóźniej w terminie 194 dni.

Nowe zasady będą obowiązywały w tych przypadkach gdy odstąpienie lub rozwiązanie umowy nastąpiło począwszy od dnia 13 marca 2020r. albo w tej dacie organizator nie dokonał zwrotu poniesionych przez podróżnego opłat lub wpłat i termin 14 dni na zwrot nie upłynął przed 13 marca 2020r. 

W praktyce oznacza to, że odstąpienie dokonane najpóźniej w dacie 27 lutego 2020r. będzie podlegało rozliczeniu wg niezmienionych przepisów w terminie 14 dni. Odstąpienia od daty 28 lutego będą podlegały nowym przepisom, chyba, że przed 13 marca organizator dokonał zwrotu wpłat. 

Podróżny będzie miał prawo także do skorzystania z vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna.

 Wartość vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną. 
Wpłacone środki - odpowiadające wartości vouchera podlegają ochronie na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki.


Wzór odstąpienia do indywidualnego wykorzystania i dostosowania do pobrania TUTAJ.


 Przydatny link dot.aktualnych zagadnień turystycznych:
 https://www.gov.pl/web/rozwoj/poradnik-dla-podroznych-oraz-organizatorow-turystyki.

  • 4
  • października 2024Piątek
Imieniny: Dalwin, Franciszek, Konrad, Konrada, Dalewin
Pogoda:
  • 10oCTeraz
  • 10oCJutro
  • 11oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka