KIEROCIŃSKA Janina

| kategoria: Sławni sosnowiczanie   drukuj poleć
loading..
 

KIEROCIŃSKA Janina (1885 – 1946), zakonnica, „Matka Zagłębia”. Urodziła się w Wieluniu 14 czerwca 1885, w ziemiańskiej, patriotycznej i wielodzietnej rodzinie. W Krakowie, w którym mieszkała w latach 1907-21, została tercjarką zakonu karmelitańskiego. Pracowała przy chorych, a następnie jako furtianka, w zakładzie prowadzonym przez siostry Albertanki. W 1915 r. wpisała się do Bractwa Cudownego Praskiego Dzieciątka Jezus.
W 1921 w Krakowie przywdziała habit nowego zgromadzenia zakonnego Karmelitanek Dzieciątka Jezus, założonego przez karmelitę o. Anzlema Gądka. Została pierwszą przełożoną zgromadzenia i jest uważana za współzałożycielkę. Przyjęła imiona Maria Teresa od św. Józefa.
Na początku 1922 r. wraz z grupą sióstr przybyła do Sosnowca i pracowała z siostrami w zakładach Sielecko – Sosnowieckiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności. Od października 1924 r. Zgromadzenie dysponowało własnym domem przy ulicy Wiejskiej 25 i prowadziło ożywioną działalność na rzecz społeczności zagłębiowskiej. Dla dziewcząt ze środowiska robotniczego siostry założyły pracownię haftu i szycia. Otworzyły ponadto bezpłatną ochronkę z dożywianiem dla dzieci z ubogich rodzin (1925), a w 1931 r. Prywatną Koedukacyjną Szkołę Powszechną.
Podczas okupacji siostra udzielała pomocy ludziom zagrożonym utratą wolności i życia. W klasztorze znajdowali schronienie Żydzi, partyzanci, dziewczęta ukrywające się przed przymusowym wyjazdem na roboty do Niemiec. Siostry zorganizowały przedszkole i ochronkę („Dom Dziecka”), w której opiekę znalazły niemowlęta i dzieci więzionych rodziców (także żydowskie), bezdomne sieroty, osoby chore. Dla potrzebujących wsparcia Matka Teresa utworzyła „Kuchnię dla Ubogich” (1941). Troszczyła się również o więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, którym za pośrednictwem zaufanych osób przesyłała paczki z żywnością i odzieżą. Swoją heroiczną postawą zyskała sobie miano „Matki Zagłębia”.
Zmarła w dniu 12 lipca 1946 r. Pośmiertnie odznaczona została medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata” (1992). Proces beatyfikacyjny Matki Teresy przeprowadzono w latach 1983 - 1988. Dnia 3 maja 2013 w Watykanie promulgowano dekret o heroiczności cnót, podpisany przez przez Ojca Świętego Franciszka. Odtąd przysługuje jej tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej.
Jej doczesne szczątki spoczywają w kościele p.w. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa przy Domu Macierzystym w Sosnowcu przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25, gdzie każdego 12-go dnia miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Eucharystia w intencji jej beatyfikacji.

 

 

 

 

  • 13
  • czerwca 2024Czwartek
Imieniny: Herman, Armand, Chociemir, Lucjan, Gerard
Pogoda:
  • 13oCTeraz
  • 19oCJutro
  • 23oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka