Sosnowiec - miasto wielu kultur

W Sosnowcu znajduje się siedziba parafii Kościoła Prawosławnego, obejmującego województwo śląskie i wschodnią opolszczyznę (. Wnętrze  CerkwiiJedyną obecnie istniejącą świątynią jest Cerkiew św. Wiery, Nadzieżdy i Luby, przy ul. Kilińskiego.(fotografia obok). W mieście znajduje się także parafia Ewangelicko-Augsburska, przy ul. Żeromskiego. W przeszłości istniała w Sosnowcu Wielka Synagoga, która 9 września 1939 r. stała się z rąk hitlerowców miejscem kaźni wyznawców judaizmu. Niewielka ilość wyznawców tej religii zamieszkuje miasto do dzisiaj. Ponadto w Sosnowcu mieści się unikatowa nekropolia: cmentarz wielowyznaniowy, przu ul. Smutnej, podzielony na 4 części: katolicką, ewangelicką, prawosławną i żydowską.
Ważnym elementem historii Sosnowca jest Architektura Rezydencjonalna. Wśród historyków sztuki i konserwatorów zabytków cieszy się ona należytym uznaniem. Warto przypomnieć, że na terenie miasta znajduje się neorenesansowy Pałac Dietlów z drugiej połowy XIX w., z neorokokową salą balową, neobarokową jadalnią i gabinetem, czy też dawny Pałac Schoenów z XIX w., przy ul. 1 Maja, z elementami neogotyku, w którym znajduje się sala balowa, dawna biblioteka i wielka jadalnia. Ważnym punktem turystycznego krajobrazu jest także zespół parkowo-pałacowy, w skład którego wchodzą dwa pałace Schoenów, park oraz pozostałości budynków ogrodowych. W jednym z nich swoją siedzibę ma sosnowieckie Muzeum. Najstarszym zabytkiem w Sosnowcu jest sięgający swoją historią średniowiecza Zamek Sielecki, w którym obecnie znajduje się Sosnowieckie Centrum Sztuki.
Architektura Rezydencjonalna to nie jedyna atrakcja turystyczna naszego miasta. Sosnowiec może poszczycić się także unikatowym, bo wybudowanym w stylu zakopiańskim, Domem Ludowym, zabytkowymi dworcami kolejowymi, czy też Katedrą Wniebowzięcia NMP z polichromią Włodzimierza Tetmajera (jedyne skończone dzieło tego artysty w całym wnętrzu).
 

  • 25
  • lutego 2024Niedziela
Imieniny: Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
Pogoda:
  • 10oCTeraz
  • 10oCJutro
  • 13oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka