Zakochaj się w Sosnowcu

           Trudno konkurować naszemu miastu z historią i zabytkami Wrocławia czy Krakowa, ale bez wątpienia są w Sosnowcu miejsca szczególne, które warto zobaczyć. Dla nas sosnowiczan znaczą wiele, bo to nasza przeszłość i historia, historia naszych dziadów i pradziadów.

          Zabytkowe perły architektury przyciągają uwagę nie tylko turystów, ale także znawców sztuki. Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego uznało pałace Sosnowca za najpiękniejsze rezydencje w regionie z przełomu XIX i XX wieku. Zachęcamy zatem do bliższego poznania naszego miasta.
           Bez wątpienia jednym z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć w Sosnowcu jest XIX wieczny pałac Henryka Dietla. Obecny pałac ma charakter neobarokowy. Aktualni właściciele prowadzą gruntowne prace remontowe, dzięki którym obiekt wraca do swojej świetności.
           Kolejnym miejscem na trasie naszej wędrówki po Sosnowcu jest barokowa rezydencja Rodziny Schoenów, w której dziś mieści się Muzeum. Oryginalnością zachwyca główny hol oraz klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro Pałacu, ze znajdującymi się tam wspaniałymi witrażami. Warto przyjrzeć się także drzewom rosnącym w tutejszym Parku. Znawcy odnajdą tu naprawdę ciekawe okazy, sprowadzane przez właścicieli z całego świata. Park to także ulubione miejsce spacerów Sosnowiczan.


 

 

          Wizytówką miasta jest odrestaurowany Główny Dworzec Kolejowy, który powstał w wyniku planu wytyczenia trasy kolei warszawsko- wiedeńskiej. Wzniesiony w 1859 roku w stylu neoklasycystycznym z niewielkimi przeróbkami, wzorowany był na wcześniej zrealizowanym projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie.

          Ciekawe są też losy najstarszego zabytku w mieście - Zamku Sieleckiego. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą z 1403 roku. Już wtedy w miejscu obecnego zamku istniała średniowieczna fortalicja. Niestety, do czasów obecnych, nie zachowały się w zasadzie żadne jej szczątki.

          Oprócz zabytkowych obiektów świeckich istnieją w mieście ciekawe zabytki sakralne. Wśród nich na szczególne zainteresowanie zasługuje Kościół katedralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Cerkiew Prawosławna. Kościół zbudowany został w latach 1893-1906 w stylu neoromańskim. Wewnątrz kościoła znajduja się freski, sceny z historii Polski, wykonane przez wybitnych artystów Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło. Włodzimierz Tetmajer jest autorem wielu polichromii zdobiących polskie zabytki m.in. katedry na Wawelu, kościoła w Wieliczce, Kaliszu czy Kalwarii Zebrzydowskiej. Miasto Sosnowiec od wielu lat wspomaga finansowo renowację malowideł, które powoli odzyskują dawny blask.

          Cerkiew prawosławna p.w. Wiery, Nadieżdy i Lubowi usytuowana w pobliżu dworca kolejowego. Wybudowana została w latach 1888-1889 roku dla miejscowych Rosjan, pracowników kolei i urzędników administracji. Fundusze na jej budowę uzyskano ze zbiórek społecznych. Budowla zbudowana z cegły i kamienia, została wzniesiona na planie krzyża równoramiennego. Centralna, ośmioboczna część została zwieńczona cebulastym hełmem. Elementem wyróżniającym sosnowiecką cerkiew spośród innych świątyń tego typu, powstałych pod koniec XIX wieku, jest czteropiętrowa dzwonnica.

          Warto poznać Sosnowiec i miejsca, o których piszą przewodniki. To prawdziwa historia, historia ludzi, którzy budowali to miasto i byli jego ważną częścią. Warto zatem z bliska zobaczyć i poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca. 
 

  • 19
  • maja 2024Niedziela
Imieniny: Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda
Pogoda:
  • 24oCTeraz
  • 23oCJutro
  • 26oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka