Kolejne budynki bez kopciuchów

Poleć znajomym
 

Kolejne budynki bez kopciuchów

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu otrzymał duże dofinansowanie, dzięki któremu już niedługo ruszy kolejny proces termomodernizacyjny w mieście.

Sosnowiec każdego roku wymienia setki pieców. Tylko w ubiegłym roku miasto udzieliło 4 miliony złotych dotacji na likwidacje kopciuchów. Tylko w samym Zakładzie Zasobów Lokalowych w Sosnowcu w 2021 roku wymieniono 357 pieców.

To jednak dopiero początek. - Zaledwie w listopadzie ogłaszaliśmy, że podpisaliśmy umowę na termomodernizację trzech budynków - przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18 . Prace ruszyły ekspresowo, a efekty już widać. Warto podkreślić, że pod odmienianym przez wszystkie przypadki pojęciem "termomodernizacja" kryje się coś więcej. To element szerszej inwestycji - mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

- Wykonawca ma cztery miesiące na przeprowadzenie termomodernizacji budynku, tak więc na wiosnę trzy budynki zyskają całkowicie nowy wygląd. Po zakończeniu okresu grzewczego, a więc po 31 maja 2022 ruszą z kolei prace związane z instalacją gazową i ogrzewaniem - dodaje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

W środę do Sosnowca napłynęły kolejne doskonałe wieści. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Miejskiemu Zakładowi Zasobów Lokalowych w Sosnowcu dofinansowanie. - Mówimy o kwocie prawie 8,4 mln złotych. To pozwoli na termomodernizację i zmianę źródeł ciepła kolejnych budynków, tym razem aż 14 - dodaje dyrektor Łydek.

Dofinansowaniem objęte są budynki przy ulicach Szczecińskiej 1 (prace trwają), 2, 4, 5, 12, 14, 15A, 16, Wierzbowej 3 (prace trwają), Lipowej 18A, 20, 22, Sobieskiego 18 (prace trwają), Andersa 81, 83A, Pułaskiego 9 i Czeladzka 25CD. - To projekt zakrojony na naprawdę szeroka skalę. Bardzo dziękuję Funduszowi za dofinansowanie tym bardziej, że Sosnowiec otrzymał drugą najwyższą kwotę w województwie! Inwestycja pozwoli na likwidację prawie 100 pieców i podpięcie do ekologicznych źródeł ciepła – dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie ok. 11,6 mln zł. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa z Funduszem, ale prace nad rozpisaniem przetargów już ruszyły.

powrót
  • 19
  • lipca 2024Piątek
Imieniny: Arseniusz, Marcin, Wincenty, Lutobor, Rufin
Pogoda:
  • 26oCTeraz
  • 27oCJutro
  • 29oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka